Posted by on
Staroveké a stredoveké dejiny
Prví Slovania prišli na územie dnešného Slovenska v 5. a 6. storočí. V 7. storočí sa podieľali na vytvorení Samovej ríše, a keď sa v 9. storočí rozpadol Avarský kaganát, vzniklo Nitrianske kniežatstvo. To sa neskôr stalo súčasťou Veľkej Moravy, ktorá zohrala kľúčovú úlohu v christianizácii regiónu. Po jej páde v 10. storočí sa územie stalo súčasťou Uhorska.
V roku 1241 Mongolská invázia zničila veľkú časť krajiny, no uhorský kráľ Belo IV. prispel k jej obnove. V 16. a 17. storočí južné časti Slovenska ovládali Osmanskí Turci, no Habsburgovia ich postupne získali späť. V roku 1848 vypuklo Slovenské povstanie, ktoré síce neuspelo, ale posilnilo národné povedomie Slovákov.
Po prvej svetovej vojne vzniklo Československo (1918), ktoré zahŕňalo aj Slovensko. Počas druhej svetovej vojny existovala samostatná Slovenská republika (1939–1945) ako satelit Nemecka. Po oslobodení obnovené Československo padlo pod komunistický režim (1948). Snahy o reformy v Pražskej jari 1968 potlačila invázia vojsk Varšavskej zmluvy. Komunizmus padol až v roku 1989 po Nežnej revolúcii.
januára 1993 sa Slovensko pokojne oddelilo od Česka („Rozchod s Československom“) a stalo sa nezávislým štátom. Dnes je prosperujúcou krajinou s trhovou ekonomikou a silným sociálnym systémom – ponúka napríklad bezplatnú zdravotnú starostlivosť, vzdelanie a dlhú rodičovskú dovolenku.
Slovensko je členom EÚ, NATO, OECD a schengenského priestoru. Vyrába najviac áut na svete na počet obyvateľov a má osem pamiatok UNESCO. S hlavným mestom Bratislavou a krásnou prírodou je dôležitou súčasťou Európy.