Posted by on
Slovenská republika je parlamentná demokratická republika, ktorá funguje v rámci viacstraníckeho politického systému. Posledné parlamentné voľby sa konali 30. septembra 2023, pričom prezidentské voľby prebehli v dvoch kolách 23. marca a 6. apríla 2024.
Hlavou štátu je prezident, ktorý má skôr ceremoniálnu rolu, pričom reálnu výkonnú moc vykonáva premiér. Aktuálnym prezidentom je Peter Pellegrini, ktorý nastúpil do úradu v roku 2024. Prezident je volený priamym hlasovaním v dvoch kolách na obdobie piatich rokov. Premiér, ktorým je momentálne Robert Fico (od roku 2023), je zodpovedný za formovanie vlády a získanie väčšinovej podpory v parlamente. Premiér je vymenovaný prezidentom a zvyšní členovia vlády sú taktiež menovaní prezidentom na základe odporúčania premiéra.
Najvyšším legislatívnym orgánom v Slovenskej republike je jednokomorový Národná rada Slovenskej republiky, ktorá má 150 poslancov. Tí sú volení na štyri roky na základe pomerného zastúpenia.
Najvyšším súdnym orgánom je Ústavný súd Slovenskej republiky, ktorý rozhoduje o ústavných otázkach. 13 členov súdu menuje prezident zo zoznamu kandidátov, ktorý navrhuje parlament.
Ústava Slovenskej republiky bola ratifikovaná 1. septembra 1992 a nadobudla účinnosť 1. januára 1993. Bola novelizovaná v septembri 1998, aby umožnila priamu voľbu prezidenta, a opäť v februári 2001 v súvislosti s požiadavkami na vstup do Európskej únie. Právny systém je založený na rakúsko-uhorských kódoch, ktoré boli upravené na zohľadnenie záväzkov Slovenska voči Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) a na odstránenie marxisticko-leninskej právnej teórie. Slovensko akceptuje povinnú právomoc Medzinárodného súdneho dvora s výhradami.